26th Leith Harbour Free, 6pm 30 Sep 2021, Course 1

Awesome records and personal bests achieved today despite the strong southerly

There was a great turnout of keen runners and walkers out to tackle the West Harbour Cycle and Walk Way.  The newly laid out path at the start opposite the Kayak Club was great and also provided a good finish chute.  The rain earlier in the day had cleared but the strong southerly wind was still blowing and provided the runners nice assistance on the first half, but a tough task on the way back.  Thanks go to Chris Sole and Seb Sole on the timekeeping and results, Mark O’Neill for the 2.5km turnaround (and the lovely photos in the collage above) and Danny Baillie for the 5km turnaround.  Congrats to all the competitors and to those who achieved course records and personal bests as listed below.  See you all at the next one in October.  For full results go to >> Results

5km 25 finishers:

1  Corey Lewis (Leith) 24 M  18:04  2nd fastest time course 1
2  Andrew Lonie (Leith) 48 M  18:40  PB Course 1
3  Matthew Johnston (Leith) 38 M  19:23 PB Course 1
4  Kristy Eyles (Caversham) 37 F  19:59 Course 1 Record MW35-49
5  Sandor Toth (Leith) 29 M  20:30 2nd Fastest Time course 1
6  Mark O’Donnell (Leith) 48 M  20:58  PB Course 1
7  Phil Napper (Ariki)  68 M  22:09 Course 1 record MM65-69
8  Ross Gatenby (Caversham)  70 M  24:31  Course 1 record MM70+
9  Catherine Carr (Leith)  21 F  24:38  PB Course 1
10  Kate Roberts (Leith)  25 F  26:54  PB Course 1
11  Dalise Sanderson (Ariki)  65 F  27:02  Course 1 record MW65-69
12  Marc Boulle (Leith)  67 M  27:03  PB Course 1

10km 14 finishers:

1  Ralph Miller  37 M  41:03  PB Course 1
2  Jamie Ward  46 M  43:37  PB Course 1
3  Phil Page (Leith)  52 M 43:55  2nd Fastest time course 1
4  Orlaith Heron (Leith)  37 F  44:15  =3rd fastest time Course 1
6  Joseph Connolly (Civil Service)  54 M  47:48  PB Course 1
7  Ron McLay-Barnes  58  M  49:34  2nd fastest time course 1
8  Katherine Boomer  52 F  51:11  PB course 1
9  Gaya Gnanalingam (Leith)  36 F  51:30  3rd fastest time
10  Lara Urban  30 F  53:19  3rd fastest time
11  Claudia Sole (Leith)  24 F  54:40  2nd fastest time
12  Michael Callander  28 M  56:09  PB Course 1
14  Joanna Tomlinson  28 F  1:03:15  PB Course 1